• UKR
 • ENG
 • Долучитись
 • UKR
 • ENG
 • Долучитись
  Україна цікава іноземним інвесторам попри війну. Але є нюанси

  Україна цікава іноземним інвесторам попри війну. Але є нюанси

  Великі міжнародні інвестори продовжують розглядати Україну як інвестиційно привабливу державу попри розв`язану росією повномасштабну війну. 

  6 вересня в рамках кампанії, розробленої WPP за підтримки Президента України була презентована ініціатива з залучення інвестицій Advantage Ukraine та інвестиційне меню можливостей з потенціалом понад $400 млрд. 

  За даними Мінекономіки, перші три місяці роботи Advantage Ukraine до інвестиційної платформи надійшли більше 500 запитів щодо можливостей інвестування в Україні, а також пропозицій проектів та торговельної співпраці. Зацікавлення виявили інвестори з США, Великої Британії, Німеччини, Данії, Бельгії до проектів зокрема в агросекторі, транспортній інфраструктурі, оборонній промисловості, секторі інновацій та технологій. 

  “Проектна команда Advantage Ukraine, що складається з професійних інвестбанкірів, спеціалістів інвест фондів та “Великої четвірки” і працює за підтримки Програми USAID “Конкурентоспроможна економіка України”, вже опрацьовує понад 50 проектів на суму $8,69 млрд. Серед найбільш поширених напрямків консультування питання інвестиційних стимулів, страхування воєнних ризиків та залучення боргового капіталу”, — зазначив наприкінці 2022 року заступник міністра економіки Олександр Грибан.

  У грудні 2022 у Парижі року прем`єрміністр Денис Шмигаль від уряду України підписав угоду з підрозділом групи Світового банку — корпорацією IFC, яка стане стратегічним радником, підтримуючи уряд у створенні умов для збільшення надходження інвестицій приватного сектору на цілі реконструкції. 

  фото gov.ua

  Також він  нагадав, що у вересні Фінансова корпорація розвитку Сполучених Штатів Development Finance Corporation (DFC) повідомила про готовність кредитувати український бізнес в рамках окремих проектів на суми від $1 млн до $1 млрд  на кожен з них.

   “Разом ми сподіваємося швидко розпочати ефективні проекти для відновлення України”, — заявив під час підписання угоди голова уряду Денис Шмигаль.

  Також нагадаємо, що у листопаді минулого року Міністерство економіки підписало меморандум про взаєморозуміння з однією з найбільших у світі інвестиційних компаній BlackRock. У документі зазначено, що спеціалісти компанії будуть консультувати наших урядовців щодо створення дорожньої карти впровадження інвестиційної платформи, до якої будуть залучати перш за все приватний капітал. 


  “З нашого досвіду і спостережень, інвестиції в Україну не припиняються і сьогодні. Зокрема, приватні та державні компанії з Німеччини, Великої Британії, Данії та інших країн Європи залучають фінансування від урядів та вкладають його в проєкти з відновлення інфраструктури в різних регіонах нашої держави", - зазначає Єгор Стефанович, голова правління Громадської спілки “Український фонд енергоефективності та енергозбереження”, головний координатор Ліги оновлення України ONOVA.


  Президент ГС УФЕЕ Анар Рафієв наголошує, що не тільки країни Європи мають перспективний погляд на інвестиції в українську економіку: “Наприклад, багато років поспіль компанії з Азербайджану відкривали свої представництва, створювали робочі місця і платили податки. Більшість з них не припинили свою роботу й під час повномасштабного вторгнення. Маю впевненість, що вони й надалі готові працювати в Україні, надаючи приклад тим, хто тільки придивляється до цього ринку”.

  То ж які галузі і напрямки в Україні цікавлять іноземних інвесторів? Ми створили ТОП-8 привабливих галузей і напрямків.


  1. Інфраструктура, відновлення та розвиток

  Інвестори розуміють, що після будь-якого конфлікту існує величезний попит на будівельні та конструкційні матеріали, техніку, інженерні послуги, сировину та супутні послуги. Новий ринок в Україні оцінюється в десятки мільярдів доларів.

  Зрозуміло, що очікується розширення поля діяльності компаній будівельної сфери, які вже працюють в Україні, роботи вистачить і новим гравцям. Вже зараз вітчизняні будівельні компанії, які є учасниками Ліги оновлення України ONOVA, долучаються до робіт із відновлення житлових будинків, лікарень, закладів освіти. 

  Припускаємо, що невдовзі після перемоги з`являться нові цементні заводи та інші виробництва будівельних матеріалів. 

  За прогнозами UIF у 2022 році, обсяг будівельних робіт лише в наступному десятилітті перевищить $100 млрд, не враховуючи інвестицій у нові заводи.


  2. Переробка сільськогосподарської продукції

  Фото Економічна правда


  Важливість України як гравця світового с/г ринку особливо яскраво підкреслив 2022 рік. 

  Проблеми експорту сировини вкотре дали всім гравцям зрозуміти, що Україна має більше зосередитись на переробці продукції за допомогою сучасних технологій. То ж, прогнозуємо, що саме на це будуть спрямовані інвестиційні кошти - побудову підприємств з виробництва готової продукції.  

  Попри те, що частина с/г землі потребує відновлення після бойових дій, зберігається потенціал для відновлення і навіть підвищення врожайності. 

  То ж недарма інвестори вважають цей сектор привабливим, і він може залучити $5-10 млрд. Це, у свою чергу, сприятиме збільшення експорту мінімум у 5 разів.


  3. Енергетика

  Фото Укерінформ


  Незважаючи на 30% зниження споживання електроенергії внаслідок конфлікту та економічного спаду, інвестори все ще зацікавлені в енергетичному секторі України. Країна потребує дешевої енергії для відновлення та зростання економіки, а також власних, а не імпортованих енергоресурсів. 

  Загальний обсяг інвестицій в енергетичний сектор оцінюється в понад $75 млрд. Насамперед це традиційні технології — оновлення старих атомних енергоблоків та будівництво нових, розвідку та видобуток газу, забезпечення українських нафтопродуктів. Новітні, які набирають оберту по всьому світу, також є привабливими для інвесторів — розвиток альтернативної енергетики і систем збереження енергії, виробництво водню для європейського ринку. 

  Саме на цьому полі працює ініціатор Ліги оновлення України ONOVA — Громадська спілка “Український фонд енергоефективності та енергозбереження”. У довоєнному арсеналі ГС — проєкти з термомодернізації будівель у різних регіонах України. Працюючі із проєктами Ліги ONOVA, спеціалісти УФЕЕ обов`язково зосереджуються на впровадженні  енергозберігаючих технологій, якщо йдеться про відновлення об`єктів інфраструктури. 


  4. MilTech та HiTech

  Фото АрміяINFORM

  Протягом останнього року Україна стала центром випробування оборонних технологій, нових видів озброєнь і тактики їх застосування. Вже сьогодні ринок оборонних технологій коштує понад $600 млрд і, як очікується, зростатиме щонайменше на 5% на рік. 

  Інвестори можуть вкласти в цей сектор щонайменше $1 млрд через кооперацію та створення екосистеми, з потенційним зростанням експорту щонайменше на $1 млрд на рік. Крім того, екосистема оборонної промисловості тісно пов'язана з інноваціями та системою освіти, які також виграють від відродження цього сектору.


  5. Медицина та реабілітація, фармацевтика

  фото Радіо Свобода


  Очікується, що лікування та реабілітація поранених, а також використання нових технологій імплантації, протезування та реабілітації будуть одними з найбільш швидкозростаючих секторів протягом наступного десятиліття. 

  Україна має потенціал стати одним із центрів європейського медичного туризму завдяки менш жорсткому регулюванню. 

  Крім того, українська фармацевтична промисловість може стати об'єктом для поглинання міжнародними корпораціями, з оціночним інвестиційним потенціалом понад $1-2 млрд.


  6.Робототехніка та машинобудування

  Фото Агробізнес сьогодні


  Відновлення промисловості потребуватиме нових підходів і технологій — використання робототехніки та сучасного машинобудування. Масштабні проекти з відновлення українських міст та інфраструктури створять величезний попит на будівельну техніку, машини та обладнання. Потенціал для інвестицій у цей сектор практично безмежний і зростатиме в міру створення умов для промислового розвитку та переміщення виробництва з Азії до Європи та України.


  7. ІТ

  ІТ - це традиційно перспективний сектор впродовж останніх років. Очікується, що після війни ризики, пов'язані з цим сектором, зменшаться, а клієнти, ймовірно, повернуться на український ринок. Доходи сектору у 2022 році, незважаючи на воєнний рік, не знизилися, а навпаки, зросли. Крім того, можна очікувати на злиття та масштабування існуючих бізнесів.

  З досвіду проєктів Ліги ONOVA зазначимо, що розширення сектору ІТ — це також і впровадження таких технологій електронне урядування в усі органах виконавчої влади, починаючі від селищних рад. Маємо пілотний проєкт із Макарівською селищною радою, компанією cBrain (Данія) за підтримки УФЕЕ саме з цифровізації громади. 


  8. Логістика

  За умови правильних інвестицій в інфраструктуру Україна має потенціал стати головним транспортним вузлом у регіоні, надаючи ефективні та економічно вигідні логістичні рішення для бізнесу, що працює в ЄС та за його межами. Це може включати будівництво нових вантажних авіаційних терміналів, розвиток потужного логістичного сектору та створення нових глибоководних портів.

  Інтеграція України до ЄС створює безліч можливостей для логістичних компаній, оскільки країна стратегічно розташована на перехресті кількох глобальних транспортних коридорів. До того ж, Україна разом з Польщею виступає буфером між Росією та Європою.

  Одним з найбільш перспективних коридорів є Балтійсько-Чорноморський коридор, який є частиною більшого коридору Скандинавія-Індія. Цей коридор має значні перспективи розвитку, а позиція України як воріт до ЄС надає йому унікальну перевагу.


  Що непокоїть інвесторів

  До початку війни іноземних інвесторів найбільше непокоїли корупційні ризики, складна система оподаткування. 

  З початком воєнного періоду ці фактори нікуди не зникли, але на перше місце вийшли гарантії безпеки інвестицій у воєнний та післявоєнний час.

  Саме цей фактор, на думку першого віцепрем`єрміністра-міністра економіки Юлії Свириденко, стримує інвесторів. Уряд україни почав працювати над його мінімізацією у минулому році. 

  Перший крок — страхування ризиків з боку міжнародних організацій, що вже мають таку практику. Наприклад, це Багатостороннє агентство з інвестиційних гарантій (MIGA), яке входить до групи Світового банку. 

  MIGA реалізувало проєкти в країнах, де велися бойові та відбувалися терористичні дії. Мінекономіки вже домовилося з агенцією про запуск механізму страхування інвестицій під час війни. У 2023 році, за словами Свириденко, уряд планує залучити від MIGA на цю програму близько $1 млрд.


  “Зараз (у грудні 2022 р. - прим.) у роботі MIGA два проекти. Один – це іноземні інвестиції, а інший – суто український проект. Я думаю, що ми їх до кінця року зробимо. Потім ми зможемо всі ці механізми масштабувати. У нас до кінця цього року 30 мільйонів є на ці два проекти і 1 мільярд на наступний рік”, - зазначила міністр.

  Отже, підсумуємо. Для того, щоби відновитися після війни, Україні будуть потрібні значні кошти. Мінекономіки наприкінці 2022 року оцінило орієнтовні потреби держави в інвестиціях у $70-80 млрд на рік. За даними Світового банку на 1 червня минулого року, Україна потребувала $350 млрд для реконструкції та відновлення. 

  Потреби у відновленні від Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури, перераховані до річниці повномасштабного вторгнення, оновлені й уточнені, порівняно із даними 2022 року. 

  Зрозуміло, що уряду України буде потрібно битися за кожен долар інвестицій, але наміри західних агенцій по підтримки інвестиційних ініціатив словом і ділом виглядають доволі серйозно. 

  А поки Україна і Захід чекають результатів перших пілотних проєктів залучення іноземних інвестицій, які уряд анонсував у другій половині минулого року.


  За матеріалами українських ЗМІ (Економічна правда, Ліга, УНІАН, Дзеркало тижня, Інтерфакс-Україна) інформаційних повідомлень МЕУ, МЗС, Telegram каналу IN AMELIN's HEAD.

   


  Outdated Browser
  Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
  Outdated Browser
  Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
  ви можете вільно користуватися ним.
  67.15%
  людей використовує
  цей браузер
  Google Chrome
  Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
  9.6%
  людей використовує
  цей браузер
  Mozilla Firefox
  Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
  4.5%
  людей використовує
  цей браузер
  Microsoft Edge
  Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  3.15%
  людей використовує
  цей браузер
  Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux