Центр матері і дитини "НЕЗЛАМНІ МАТУСІ"
Місцезнаходження
Центр матері і дитини "НЕЗЛАМНІ МАТУСІ"
Містечко «Незламні матусі» – єдине в Україні, це тимчасове житло для жінок при надії та матерів з дітьми.
Після початку воєнних дій на території України, чимало людей змушені були покинути свій дім в пошуку безпечнішого притулку. Львів став саме таким місцем для багатьох українців. Проєкт тимчасового житла має на меті прихистити в першу чергу сім'ї з дітьми та матерів при надії.
Центр матері і дитини «Незламні матусі» у Львові збудували для вагітних та породіль, що втекли від війни. Аналогів йому немає в Україні.
У кожному з двоповерхових будиночків – по 13 кімнат. Перші мешканки сюди заселилися ще влітку 2022 року. Одночасно ж тут зможе проживати 112 осіб.
В будиночках облаштували всі умови для комфортного тимчасового проживання жінок з дітьми чи при надії: спальні кімнати, пральні, душові, вбиральні, кімнати відпочинку, дитячі зони, кухні, їдальні, котельні. А поряд із житлом облаштували і благоустрій: хідники, оглядовий і дитячий майданчики, є поруч озеро.
Працюють прибиральниці, є муніципальна варта, яка цілодобово охороняє помешкання. Працює також медсестра, яка за потреби може надати першу невідкладну допомогу, оглянути діток чи дорослих.
Тут надається проживання і соціальні послуги, але харчуванням не забезпечують. Кожна жінка готує сама. Але є тісна співпраця з волонтерами, які привозять різні продукти тривалого зберігання.
Тут проживають матусі і діти різного віку: від народження і до 13-ти років. Перед заселенням з кожною матір'ю підписують індивідуальний договір, де визначено термін їхнього проживання в Центрі. Мешкати тут жінка може від періоду вагітності і до півроку дитинки. Однак, термін можна продовжити – до року маляти. Жінок із чоловіками в містечку не поселяють.
Мешканки мають повертатися до комендантської години. Жінки з дітьми можуть поїхати кудись на тиждень: додому, в гості. Але про від’їзд мають обов’язково попередити. Хто хоче поїхати на довший термін, пише заяву.
Також до містечка приходять психологи із Львівського міського центру соціальних служб. Вони займаються з дітками, проводять арт-терапію. Тут жінкам допомагають із виготовленням та відновленням документів.
Характеристики проекту
Проект тимчасового притулку для внутрішньо переміщених осіб, які вимушено покинули або втратили свої домівки через військову агресію росії проти України розробили Архітектори бюро Sulyk Architects.
Два будинки розміщено у Львові, поруч з лісопарковою зоною. Один будинок може вміщати від 30 до 54 чоловік, залежно від планування кімнат.
Обидві споруди складаються з 17 окремих модулів, обʼєднаних в один загальний двоповерховий простір. У кожній будівлі розмістили по 13 кімнат, та оснащено спільною кухонною зоною, окремими блоками санвузлів, душевих кімнат та пралень. Також передбачено простір для відпочинку, групових занять та дистанційної роботи.
Конструкція будинків складається з деревʼяного каркаса, який утеплили базальтовою й мінеральною ватою. Зовнішній обʼєм будинків облицювали світло-сірими хвилястими металевими листами.
На ділянці облаштували два дзеркальні будинки зі спільним подвірʼям. Простір між будинками переходить у парк із дитячими та спортивними майданчиками, прогулянковими доріжками й озером.
Творці проєкту відзначають швидкість реалізації такого житла (до трьох місяців) й архітектурне переосмислення типового тимчасового житла.
Матеріал створено з ресурсу the-village, zaxid.net та Чорноморськ Строй Груп.