“Комісія пропонує стабільний і передбачуваний пакет підтримки для України на 2023 рік до 18 мільярдів євро” – один із найбільш обговорюваних заголовків цього тижня. 9 листопада під цим грифом на офіційному сайті Єврокомісії вийшла стаття, що остаточно оприлюднила намір Європейському Союзі затвердити новий механізм допомоги Україні на 2023 рік.
Що передує погодженню:
У 2023 році Україна отримуватиме від Європейського Союзу по 1,5 млрд євро щомісяця. Загальна сума фінансової допомоги за рік становитиме безпрецедентні 18 млрд євро. Наразі це офіційна пропозиція Європейської комісії. Аби ж план було затверджено, за правилами співдії ЄС знадобиться одностайне погодження урядів 27 країн, офіційне рішення Європарламенту та Ради ЄС.
Що передбачає план допомоги:
У разі, якщо пропозицію Єврокомісії затвердять, Україна отримає довгострокове фінансування у формі довгострокових кредитів із високою знижкою. Термін повернення цих кредитів – до 35 років, але починаючи з 2033 року, аби країна мала час на відновлення. До того ж відсотки такого кредитування замість України покриють країни ЄС.
Які умови надання:
Головною умовою фінансової підтримки є реформи. Визначений план, якого Україна має дотримуватись для наближення до членства в ЄС. Кошти можна буде витрачати на такі потреби:
-
відновлення критичної та важливої інфраструктури;
-
невідкладні бюджетні витрати (не військові), включно з виплатою пенсій;
-
підтримка польової реконструкції.
Особливий та лояльний до України механізм фінансування, розроблений та оприлюднений Європейською комісією надасть змогу зробити допомогу ЄС передбачуваною та гарантованою, незалежною від впливу зовнішніх факторів та змін рішень окремих країн. Адже пакет схвалять раз на рік та в цілому. Таким чином не доведеться затверджувати кожен транш окремо.
У повідомленні Європейської Комісії значиться:
"Ця стабільна, регулярна та передбачувана фінансова допомога – у середньому 1,5 млрд євро на місяць – допоможе покрити значну частину короткострокових потреб України у фінансуванні на 2023 рік, які, за оцінками української влади та Міжнародного валютного фонду, становлять від 3 до 4 млрд євро на місяць. Підтримка, запропонована ЄС, має бути підкріплена аналогічними зусиллями інших великих донорів, щоб покрити всі потреби України у фінансуванні на 2023 рік"
Такий масштабний план фінансування наразі уже прокоментували і в Українському уряді. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль:
"Дуже важлива ініціатива, яка підтримає економічну стабільність нашої держави і зміцнить фундамент майбутньої перемоги. Кошти допоможуть покрити значну частину дефіциту бюджету, який становитиме 38 млрд доларів.Очікуємо на позитивне рішення Європейського парламенту та Ради ЄС".
Однак, нагадаємо, пропозиція Європейської комісії вимагатиме одностайної підтримки урядів усіх 27 країн-членів для внесення змін до бюджетних меж ЄС. Поки рішення остаточно не прийняте і його вже, просуваючи власні інтереси та схеми, намагається заблокувати уряд Угорщини. Про це представники Угорщини заявили міністрам фінансів країн ЄС на зустрічі у Брюсселі.
Дефіцит бюджету України в 2023 році прогнозується на рівні до 5 млрд євро на місяць, окрім допомоги ЄС, знадобиться фінансування і від інших партнерів. Тому сподіваємось на підтримку європейських партнерів та перевагу людяності та у всіх країнах Європейської родини.
Адже справжня сила в єдності. Це доводять українці, це демонструє цивілізований світ. Тож разом відбудуємо та оновимо Україну.